Zdielaj

Čo je to nádcha?

Nádcha v latinčine rhinitis je jedno z najbežnejších ochorení. Nachladnutie je často spôsobené prevažne vírusmi z rodu rhinovirus, alebo rodom vírusov Coronavírus. Na nádchu nie je vakcína, a platí pravidlo, že ju treba vyležať.  Pre mužov môže byť tento soplík v nose dokonca „smrteľne“ nebezpečný :).

Nádcha sa prejavuje pomerne intenzívne s výrazným symptomatickým efektom. Je to zápal nosovej sliznice, ktorý spôsobí jej zdurenie. To vedie ku komplikovanému dýchaniu a produkcii veľkého množstva sekrétu. Často však dochádza k ďalším javom, ako sú bolesť v krku, únava, strata chute a čuchu.

Ako vyliečiť nádchu?

Hovorí sa, že nádchu vyliečime týždňom v odpočinku bez lekárskeho ošetrenia, a s lekárskym ošetrením je to tiež 7 dní odpočinku. Môžeme však naše telo podporiť dostatkom tekutín, zvýšeným príjmom vitamínov a skutočným odpočinkom.

Vzhľadom na to, že na nádchu nie je vakcína, tak sa o ňu musí postarať náš imunitný systém. Podľa najnovších objavov to vyzerá tak, že mu vieme pomôcť zvýšenou dávkou zinku. Zinok je totiž nesmierne dôležitý pre správny rast a vývoj, pre zdravý imunitný systém, no a ani naša pokožka neodmietne trošku tohto minerálu.

Náš imunitný systém používa zinok práve pri boji s vírusovým ochorením vrátane nádchy a aj pri boji s bakteriálnou infekciou. Zinok je dôležitý najmä pre makrofágy. To je typ bielych krviniek, ktorý požiera rakovinové bunky, baktérie ale zároveň aj likviduje naše vlastné poškodené bunky. Čiže má schopnosť fagocytózy.

Zdroj: http://www.virology.wisc.edu/

Prečo je Zinok dôležitý pri liečení nádchy?

Vedci ešte v roku 2011 zistili, že zvýšená prítomnosť zinku spôsobuje nahradenie iných kovov. Tie môžu byť dôležité pre množenie baktérií, ktoré sú na takýto výkyv citlivejšie ako náš komplexný organizmus.  Celú štúdiu si môžete prečítať v prestížnom časopise Cell.

Takto zvýšené množstvo zinku nahradí napríklad meď, ktorá je dôležitá pre mnoho baktérií. Autori štúdie predpokladajú, že ak sa meď nenachádza v centrách niektorých enzýmov, tak baktéria skolabuje a zahynie.

Podľa inej štúdie zase vieme, že ak sa zinok podá ihneď na začiatku prvých príznakov nádchy, tak jej dĺžka sa môže skrátiť o jeden až tri dni. Zinok totiž dokáže znížiť hladinu peptidu ICAM-1, ktorý je nesmierne dôležitý pre rinovírus. Ten ho totiž používa na uchytenie na ľudských bunkách.

Na docielenie tohto efektu je však potrebné zvýšiť 75 miligramov denne, čo je viac ako 3-násobok odporúčanej dennej dávky. Preto treba pri jeho zvýšení byť opatrný a konzultovať ho s lekárom. Ak totiž užívate tetracyklínové alebo fluorochinolónové antibiotika, tak by ste nemali užívať zinok.

Prevencia pred nádchou a chorobou

Treba spomenúť, že najlepší liek na nádchu, alebo bakteriálnu infekciu je hygiena a prevencia. Je dôležité aby ste si umývali pravidelne ruky, teplo sa obliekli a vyhýbali sa infekčným prostrediam.

Ak máte nádchu a kýchate vy, alebo ľudia okolo vás, ta je potrebné si zakrývať ústa. Nie však dlaňou. Najlepšie je mať na zakrytie úst vhodnú vreckovku. Ak ju nemáte, tak skúste kýchnuť do lakťa. Ak totiž kýchnete do dlane, tak baktérie a vírusy budete všade roznášať.

Nezabudnime ani na dostatočný prísun tekutín, vitamínov a minerálov, ktoré nášmu telu pomôžu predchádzať chorobám. Najmä v zimných mesiacoch je dôležité dopriať nášmu telu aj dostatok spánku, aby sa mohlo regenerovať.

 

VIACELL
ZdrojDennik N
Zdielaj