Zdielaj

Poznáte porekadlo, že jeden spoločník je málo a dvaja sú veľa? Pre niekoho pravidlo úspechu, no je veľa úspešných podnikateľov, ktorý na svojich partnerov nedajú dopustiť. Nájsť však takého partnera nie je vôbec jednoduché.

Je lepší 1 vlastník, alebo dvaja spoločníci

Spoločník nie je len niekto, kto sa podelí o riziko, ale z určitého pohľadu aktívum, ktoré ma špecifické vlastnosti. Štúdia porovnávala firmy s jedným vlastníkom a firmy, ktoré založili a vedú dvaja spoločníci. Tieto firmy mali podľa štúdie výrazne väčšiu šancu na úspech, ako „sólo“ firmy.

Nie je ťažké uhádnuť, čo stojí za zvýšenou šancou na úspech pri dvoch spoločníkoch.

  • Ľahšia alokácia kapitálu
  • Rozloženie rizika
  • Dva rôzne súbory talentov a schopností
  • Personálna záloha, ak jeden článok dočasne vypadne
  • Viac nápadov
  • Viac potenciálnych „kontaktov“

Súčasne je tu však aj štatistika, ktorá ukazuje vysokú mieru rozpadu startupov pre nezhody zakladateľov. Niektoré zdroje uvádzajú až 60%. Práve preto je dôležité klásť dôraz na výber vhodných partnerov.

Ako vybrať správneho spoločníka do firmy

 

Identifikujte medzery a obmedzenia svojich schopností

Aké sú vaše schopnosti? Ste finančný manažér s MBA? Fajn viete veľa o financiách atď. Ale čo viete o technológiách v ktorých chcete podnikať. Ako ste na tom s marketingom? Máte skúsenosti s obstarávaním a nákupom výroby v Číne? To je jeden spôsob akým by ste mohli identifikovať chýbajúce vlastnosti a skúsenosti v teame. Druhý spôsob je zamyslieť sa nad tým, že čo presne v startupe chcete vykonávať za funkcie.

startup-photos-1

Využite svoje „kontakty“ a rozprávajte sa s ľuďmi o svojich myšlienkach

Už máte nejakú základnú predstavu o tom, čo chcete robiť. Fajn. Rozprávajte sa so svojimi priateľmi, zbehnite na stretnutia podnikavcov, ktoré sa organizujú vo väčšine veľkých miest na SK.

Získate dôležitú spätnú väzbu a práve takto možno počas rozhovorov zistíte o niekom, že ho chcete za spoločníka. V takom prípade nezabudnite na transparentné vzťahy a jednajte na rovinu pri stanovovaní pravidiel spolupráce a kompetencií.

Spoznajte svojho partnera

Super, našli ste odborníka. Je to fakt profík. Má kontakty, nejaký kapitál, ktorý môže vložiť do biznisu a aj nejaké skúsenosti. Ešte ale nemáte vyhraté. Je dôležité aby ste svojho potenciálneho partnera poriadne spoznali. Je zbytočné, že je špička v obore, ak si nedokážete predstaviť, že by ste strávili čo len jeden deň v kancelárií. Rovnako je dôležité

Zdielaj

Napíš nám svoj názor

Please enter your comment!
Please enter your name here