Zdielaj

Hypotéka na 100% financovanie nehnuteľnosti upadľa do nemilosti NBS.  Štátu sa nepáči akým tempom rastú ceny nehnuteľností a ani nárast zadlženosti populácie. A tak hypotéky čakajú zmeny, ktoré sa dotknú práve finančne zraniteľnejších vrstiev spoločnosti.

Doteraz boli banky ochotné poskytovať hypotéky aj s 90% či 100% čerpaním. To nevyžadovalo niekoľko ročnú prípravu pre mladích ľudí. Nemuseli si niekoľko rokov šetriť. To sa však zmení. Podľa nových pravidiel by 100% hypoték malo byť maximálne 10% z celkového objemu poskytnutých hypotekárnych úverov.

building-joy-planning-plans

Doterajšia forma regulácie bola vo forme odporúčania. To nebolo samo o sebe záväzné. Preto sa NBS rozhodla zmeniť formu z odporúčania na legislatívne opatrenie. Táto zmena sa bude týkať aj hypoték pre mladých. A práve mladí ľudia, ktorý ešte nemajú aspoň 20% ceny nehnuteľnosti našetrenej môžu mať závažný problém. Budú to musieť riešiť odkladom vlastného bývania, alebo si vezmú spotrebný, či stavebný úver. Tieto typy úverov sú však drahé a zvýšia riziko vzniku dlhovej pasce.

Ak ešte nemáte úspory a plánujete bývanie, tak je najvyšší čas si začať odkladať bokom.

Zdielaj