Zdielaj

Včera 22.2.2017 o 19:00 ste mohli sledovať tlačovú konferenciu vesmírnej agentúry NASA. Na tlačovej konferencii NASA Science News Briefing on Discovery Beyond Our Solar System oznámili vedci skutočne zaujímavý objav.

Pomocou vesmírnych teleskopov objavili v systéme TRAPPIST-1 až 7 exoplanét. To už je zaujímavé samo o sebe. No oni sú však ešte aj podobnej veľkosti a 3 z nich sa nachádzajú vo vhodnej vzdialenosti od slnka, aby tam podľa našich poznatkov mohol existovať život. Súčasne sa tam dá predpokladať existencia vody v tekutej forme a aj pevného povrchu.

Podľa vedcov z NASA sú tieto planéty dostatočne teplé a súčasne nie horúce s prijateľnou mierou gravitácie. Celé to však má jeden háčik. Systém TRAPPIST je vzdialený 39 svetelných rokov. To je poriadny kus cesty, keď si vezmete že jeden svetelný rok je 9 460 730 472 580 800 metrov a to celé krát 39.

Zaujímavé je aj to, že už v roku 2006 sa podarilo objaviť prvé tri planéty v tomto systéme. No nevedelo sa, že planét pdobných tej našej bude až 7.

Vedci predpokladajú, že štatisticky by sa v našej galaxii mohlo nachádzať až 11 miliárd rôznych exoplanét.

 

ZdrojNASA
Zdielaj