Zdielaj

Žijeme v dobe počítačov, smartfónov, tabletov a iných super sci-fi vecí. Tie sú stále komplexnejšie a výkonnejšie. Preto sme sa rozhodli pripraviť sériu článkov zo vzrušujúceho sveta technológií. V prvom článku sa budeme venovať procesoru.

Pri kúpe počítača si môžete kúpiť hotovú zostavu alebo si ho poskladať po súčiastkách. V oboch prípadoch je však dobré vedieť niečo viac o jednotlivých komponentoch a o tom, ako fungujú.

Čo je to procesor

Procesor alebo inak povedané CPU, je srdce celého počítača. Je to najdôležitejšia súčasť počítača, notebooku či smart zariadenia. Vykonáva všetky aritmetické a logické operácie požadované programom. Počas toho ako vy pracujete s aplikáciou, ukladá dáta do operačnej pamäte. Z tej si procesor načíta, dekóduje, rozloží zložitejšie operácie na jednoduché inštrukcie a vypočíta. Počas toho všetkého stíha riadiť aj okolité komponenty zariadenia s ktorými spolupracuje.

Jadro procesora

Jadro procesora je zložené z jedného alebo viacerých jadier. Je to základná súčasť procesora. Jadro vypočítava všetky úlohy. Podľa počtu jadier môže byť úloha rozdelená medzi ne, vďaka čomu je daná úloha rýchlejšie spracovaná.

Frekvencia procesora

Frekvencia procesora je priamo spojená s jeho celkovým výkonom a je to dôležitý atribút pri jeho výbere. Uvádza sa v jednotkách GHz. V podstate sa dá povedať, že čím vyššia frekvencia, tým výkonnejší procesor. Avšak záleží aj od počtu jadier, architektúry či medzipamäte. Vždy však porovnávajte frekvenciu iba pri rovnakom type procesora. Je rozdiel medzi starým modelom, ktorý má vysokú frekvenciu a novším modelom. Ten môže mať frekvenciu menšiu, avšak vďaka novej architektúre a ďalším funkciám môže byť nakoniec výkonnejší.

Socket procesora

Socket procesora je nesmierne dôležitá vec ktorej musíte venovať pri kúpe dostatočnú pozornosť. Je to súčiastka, ktorá komunikuje so základnou doskou počítača. Socket alebo aj pätica musí byť totožný na oboch stranách. Pri výbere procesora odporúčame vyberať socket z najnovšej generácie. Vďaka tomu budete môcť v prípade potreby o pár rokov vymeniť procesor za nový model. Ak si však vyberiete procesor so starým socketom, možnosti na výmenu a upgrade si v značnej miere obmedzíte.

Vyrovnávacia pamäť procesora

Väčšina komponentov počítača má nejaký druh svojej pamäte. Procesor nie je výnimkou. Jeho vyrovnávacia pamäť, alebo aj cache, je fyzická pamäť, ktorú využíva k ukladaniu medzi výpočtami. Táto medzipamäť procesora je rýchlejšia ako klasická operačná pamäť a procesor ju využíva aby urýchlil svoje výpočty a nemusel čakať na ramku. V tomto prípade platí podobné odporúčanie ako pri frekvencii. Čím viac, tým lepšie.

TDP – Thermal Design Power

Je to hodnota, ktorá udáva maximálny možný tepelný výkon. Tento tepelný výkon musí chladič procesora samozrejme uchladiť. Často sa udávajú v jednotkách W. V tomto sú napríklad procesory od spoločnosti Intel o niečo efektívnejšie ako AMD produkty. Ak kupujete výkonnejší procesor, odporúčame kúpiť si výkonnejší a efektívnejší chladič ako ten, ktorý dodáva výrobca.

Dnešné procesory ponúkajú aj niekoľko ďalších funkcií. Hráči hier, ale aj iní náročnejší používatelia, ocenia funkciu overclocking. Ide o pretaktovanie procesora, teda zvýšenie jeho frekvencie. Výsledkom je výkonnejší procesor s dočasne vyššou spotrebou a TDP. Táto funkcia sa spúšťa automaticky podľa momentálneho zaťaženia.

Šikovná funkcia od Intelu je napríklad Turbo Boost. Nie každá aplikácie dokáže pracovať s viac jadrovým procesorom. Funkcia Turbo Boost dočasne pretaktuje len jedno jadro.

Opakom je Hyper Threading opäť od Intelu. Procesor má dvojnásobok virtuálnych jadier, ale s nižšou frekvenciou. Vďaka tomu si vie rozložiť väčší počet úloh.

U niektorých procesorov môžete naraziť na dva rôzne údaje o jeho frekvencii. Stretnete sa s tým najmä pri strednej a vyššej triede. Tie neraz ponúkajú frekvenciu tak veľkú, že pri bežnom používaní PC ju nevyužijete. V tomto prípade sa podtaktujú z 3,5 GHz na 3,0 GHz a znížia tak spotrebu.

 

 

 

Zdielaj