Zdielaj

Černobyľ je známy bohužiaľ pre haváriu černobyľskej atómovej elektrárne z roku 1986. Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. Počas testu nového bezpečnostného systému došlo k prehriatiu a následnej explózií reaktora. Životu nebezpečné trosky sú momentálne pochovane pod novým sarkofágom.

Havária černobyľskej atómovej elektrárne zamorila rozsiahlu oblasť Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. To si vyžiadalo presídlenie cez 200 000 tisíc ľudí. Ukrajina však pripravuje ambiciózny plán. Podľa agentúry Bloomberg chce využiť exitujúce energetické rozvody a neobývané pozemky na vybudovanie obrovského komplexu.

Na tomto území by mohla vyrásť solárna elektráreň s výkonom  až 2 gigawatov. Pre porovnanie, najväčšie obdobné zariadenie v Indii má celkový výkon 684 megawattov. Keďže výstavba takéhoto zariadenia je pomerne nákladná vec, tak by sa malo do projektu zapojiť až 39 investičných skupín z rôznych kútov sveta.

Nikoho neprekvapí účasť čínskych investorov, zaujímavé je však to, že chcú pokryť 50% investície. Štvrtinu investície pokryjú Nemci a zvyšok si rozdelia menšie investičné skupiny v rámci diverzifikácie. Projekt je pre investorov zaujímavý vďaka existujúcej distribučnej infraštruktúre, vďaka ktorej je možné vyrobenú energiu dopraviť k odberateľom.

Ukrajina však musí vyriešiť ako efektívne ochrániť pracovníkov. V oblasti, ktorá nie je obývateľná bez zdravotných následkov sa budú pohybovať stavbári a zamestnanci údržby.

 

Zdielaj