Zdielaj

Pravdepodobne radi aspoň niektoré pridáte do svojho cestovateľského zoznamu.

V Ázii nájdete mnoho krajín a kultúr, čím tento svetadiel nijak nezaostáva kultúrnym dedičstvom za inými. Je však plný aj nádherných prírodných miest. Je jedno či hľadáte turistické trasy medzi kužeľovitými vrchmi, vápencové scenérie alebo viac denné trekovanie k himalájskym jazerám, v tomto článku si isto miesto podľa svojich predstáv vyberiete. Ponorte sa do čítania a užite si to!

Trek v Nepále, jazerá Gokyo

Alternatíva k populárnemu treku k Everestovým základniam je Gokyo Ri. Táto sústava šiestich jazier ľadovcového pôvodu je najvyššie položeným jazerným systémom na svete. Vrch Gokyo Ri ponúka výhľad na populárne miesta ako Lhotse, Nuptse, Makalu a iné. Samozrejmý je aj výhľad na Everest a to je to, čo robí tento trek populárnym – nemusíte platiť žiadne poplatky ani sa zdržovať v preplnených kempoch.

Čokoládove vrchy na Filipínach

V období dažďov sú tieto kužeľovité vrchy zelené a nemajú veľa spoločného so svojim názvom. Avšak, po tomto období svoju farbu zmenia a sú úplne hnedé. Celkovo 1776 „kôpok“ vytŕča z ostrova Bohol a práve preto sú tieto vrchy geologicky veľmi zaujímavé. Geológovia sa domnievajú, že boli vytvorené eróziou krasových hornín. Niekoľko legiend však interpretuje ich vznik oveľa zaujímavejšie. Podľa jednej v minulosti bojovali medzi sebou dva obri a hádzali po sebe kamene a piesok až kým neboli unavení. Čo po nich zostalo? Čokoládové hory.

Vrch Kelimutu, Indonézia

Napriek odľahlosti tohto miesta sa ho oplatí vidiet. Vrch Kelimutu vyzerá ako mesačná krajina a nachádza sa na ostrove Flores. Špeciálny je aj kvôli trom kráterovým jazerám, ktorých farba sa mení ako chameleón. Geológovia tieto jazerá skúmali a zistili, že zafarbenie každého jazera sa mení podľa toho, kedy príde voda do kontaktu s podzemnými vodami bohatými na minerály. Zaujímavosťou je aj to, že keď prídete na miesto, len ťažko môžete vedieť, aká farba vôd vás privíta.

 Zhangye Danxia, Čína

Charakter krajiny zvaný „Danxia“ vystihuje nielen toto miesto, ale aj iné lokality v Číne. Každá takáto lokalita vznikla pred miliónmi rokov pohybom tektonických platní a zvetrávaním pieskovca. Pruhovanosť je spôsobená vrásnením vápenca a tlakom naň. V roku 2010 UNESCO oficiálne potvrdilo šesť takýchto miest v čínskej „sústave“. Zhangye je najväčšie.

 Jaskyňa Hang Son Doong, Vietnam

Jaskyňa sa nachádza v národnom parku Phong Nha-Ke Bang a je jedna z najväčších na svete. Bez problémov by sa do jej hlavnej siene zmestil Boeing 747. Jaskyňu vytvorila rieka a preto aj názov tohto miesta v preklade znamená „jaskyňa horskej rieky“. V roku 1991 ju objavil Ho Khanh, ktorý tu hľadal útočisko pred búrkou. Od roku 2009 je jaskyňa opäť prístupná pre turistov. Diskutuje sa aj o vybudovaní lanovky, ale tieto nápady nie sú zrovna v súlade s tým, čo si myslia environmentalisti. Zatiaľ licencované prehliadky jaskyne zabezpečuje Oxalis Tours (no pripravte si 3000$).

 Vodopády Ban Gioc-Detian, hranica Číny a Vietnamu

Podobne ako Niagarské vodopády, aj tieto formujú hranicu medzi dvoma krajinamy: Vietnamom a Čínou. Sú obklopené vápencom a lesmi a nachádzajú sa na rieke Quay Son. Aj keď je prúd vody slabší, šírka týchto vodopádov je monumentálna. Plávanie je zakázané, ale pokiaľ máte záujem, môžete sa v bambusovej lodi dostať až na okraj vodopádov. Počas obdobia dažďov (máj až september) sa objem vody výrazne zväčší.

 Údolie Jigoku, Japonsko

Údolie sa nachádza na ostrove Hokkaidó a je súčasťou Národného parku Shikotsu-Toya. Oblasť je známa svojimi liečivými horúcimi prameňmi, ktoré využívajú hotely na kúpele a vonkajšie bazény. Inou možnosťou je siričitý kráter Hell na vrchu Kuttara. Okolo krátera nájdete drevený chodník, cez ktorý môžete kráčať pomedzi výpary a gejzíry. Určite sa nezabudnite zataviť aj v Oyunuma Brook, liečivom prameni.

Zdielaj