Zdielaj

Každý rok prichádzame s nejakým novoročným predsavzatím. Väčšina z nich sa však vytratí do zabudnutia. Prečo to väčšinou končí, bez splnených cieľov? Že vraj len 8% novoročných predsavzatí sa splní. Keďže už máme jeden mesiac za sebou, tak vidíme, ako sa nám darilo predsavzatia plniť. Preto som si pre vás pripravila niekoľko rád, ako sa od predsavzatia prebojovať k cieľu.

Nenazývajte to iba predsavzatie

Kto dnes berie vážne predsavzatia? Asi 8% ľudí. Stanovte si to ako tvrdý cieľ, niečo čo proste splníte. Napíšte si to na papier, nalepte si ho na zrkadlo. Musíte sa vymaniť z chápania predsavzatia, ako nejakej „povinnej“ tradície a prijať to ako rozhodnutie o tom čo sa tento rok proste stane. Nehovorte si: „Ja by som chcel schudnúť“, Skúste to formulovať v štýle „Túto jar schudnem.“ Záleží na tom, ako si formujeme myšlienky v našej hlave, lebo tie formujú naše jednanie.

Nastavte si presný cieľ: Schudnem 10 kíl do leta

Ľudia svoje predsavzatia často vzdávajú aj kvôli tomu, že nie sú konkrétne. Študentov na manažmente učia, že každý cieľ musí byť presne popísaný a musí byť merateľný. Nestačí si povedať, že chcem schudnúť, chcem sa naučiť programovať, chcem toto či ono. Zadefinujte si presne čo chcete. Chcem schudnúť 10 kíl do konca mája, chcem zvládnuť 12 lekcií phpčka každý mesiac. Váš cieľ musí byť personalizovaný priamo na vás. Pri chudnutí vám môže pomôcť napríklad starší článok: chcem schudnúť z brucha

Naplánujte si jednotlivé kroky

Žiadny manažér nezačne s vývojom produktu len tak, že začne so svojím tímom niečo robiť a raz to možno dokončí. Preto si nastavte presný plán  pre svoj cieľ. Čo budete robiť pre jeho dosiahnutie? Kedy to budete robiť? Čoho sa vzdáte, aby ste dosiahli svoj cieľ? Chcete zlepšiť kondičku a ubehnúť celý polmaratón koncom apríla? Okej, takže každý pondelok, štvrtok, a sobotu si dáte tréning na školskej dráhe. Vzdáte sa jedného sedenia pri telke, jedného výletu na pivo so susedom a v sobotu si privstanete. Vďaka tomu si vypracujete svaly, alebo schudnete.

Nemôžete dostať všetko naraz

Ďalšia chyba ktorú 92% ľudí robí je tá, že chcú toho priveľa. Deň má len 24 hodín a vy musíte spať, pracovať, študovať a aj relaxovať. Preto musíte byť pri svojich cieľoch realistický. Asi sa nestihnete za pol roka naučiť hrať na klavír, nepriberiete 10 kíl svalovej hmoty a popri tom nenakódite nový facebook vo voľnom čase. Radšej sa postupne sústreďte na jeden cieľ a dajte do toho všetko. Tento bod je dôležitý najmä pri budovaní postavy. Nemôžeme schudnúť z brucha a zároveň vybudovať svalnatý hrudník.

Sústreďte sa na cestu, nie len na ciel

Deň prvý: bez výsledku, deň druhý: bez výsledku….. deň šiesty: s*riem na to…

Nie takto to vyzerať nemá. Úspech nedosiahnete za týždeň, ani za 21 dní. Cesta k cieľu môže byť rovnako úžasná ako dosiahnutie cieľu ako takého. Užívajte si cestu k cieľu, milujte ju a pracujte na nej. Ak sa takto nastavíte, že cesta k splnenému predsavzatiu je rovnako dôležitá ako jeho dosiahnutie, tak máte vyhraté.

 

 

Zdielaj